Kocyk dla dziecka, estetyka idąca w parze z użytecznością

Opublikowano Kategoria: Niemowlę

Kocyk dla dziecka to ta część wyprawki smyka, która swym wyglądem naprawdę może zachwycić. O ile w przypadku innych akcesoriów i sprzętów dziecięcych kwestia estetyki jest raczej drugorzędna, o tyle w przypadku kocyków trudno ją pominąć. To dobry przykład takiego akcesorium, w którym funkcje użyteczne i estetyczne pełnią niemalże równorzędne role. Oczywiście nadrzędna funkcja kocka jest jedna – ciepło, dobro i bezpieczeństwo naszego brzdąca. Trudno jednak oprzeć się urokowi i swoistemu pięknu tych przyborów, które wielu rodzicom zdarza się kolekcjonować. Bo kocyk dla malucha to element uniwersalny. Archetypowy wytwór każdej cywilizacji na kuli ziemskiej, z których każda wypracowała własne wzory i koncepcje. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci, co rusz wypuszczając nowe ich modele i projekty. Jak się nie zgubić w bogactwie kocyków i jak wybrać taki, który oprócz bycia pięknym będzie również maksymalnie użyteczny? 

Kocyk dla dziecka, bliski przyjaciel naszego malucha

Kocyk dla dziecka może być swoistym dziełem sztuki. Rynek sprzętów i akcesoriów dla dzieci co roku jest zalewany nowymi propozycjami, nierzadko stylizowanymi na twory kultur całego świata. Dzieci uwielbiają się do kocyka przytulać i okrywać się. Mają z nim częsty kontakt, więc powinien on posiadać najwyższe z możliwych parametrów jakościowych. Kocyk to przyjaciel maluszka, do którego, leżąc w łóżeczku lub wózku, chętnie się przytulają kiedy zasypiają, jest im zimno lub po prostu smutno. Mocy kocyka w dziecięcym łóżeczku nie wolno nie doceniać. Bywa, że przywiązanie do tego kawałka materiału jest tak silne, że dziecko korzysta z niego jeszcze długo po wyjściu z łóżeczka, a nawet dłużej! Dlatego warto zadbać o to, aby ten rodzaj dziecięcego przyboru budził u smyka same dobre skojarzenia. Gwarantował ciepło, miękkość oraz przytulność. Bo każdy kto raz przekonał się jak wielką moc ma otulanie, tulenie i przytulanie, nie powinien zaniedbywać arcyważnej kwestii, jaką jest wybór najlepszego i najzdrowszego kocyka dla swojego dziecka. 

Kocyk dla dziecka, istotne cechy i właściwości

Kocyk dla dziecka składa się głównie z materiału, więc to jego jakość oraz parametry należy sprawdzić w pierwszej kolejności. Tutaj nie ma żartów, kocyk musi być wykonany z bezpiecznych tkanin, które nie będą skóry dziecka podrażniać i nie wywołają wysypki. Nie mogą także prowadzić do nadmiernego pocenia się maluszka. Absolutnie nie mogą także zawierać substancji szkodliwych dla jego zdrowia. Warto zatem sprawdzić czy tkanina posiada odpowiednie certyfikaty oraz znaki jakości. Jak zwykle najbardziej oczywistym wyborem w kwestii materiału jest naturalna bawełna w rożnych odmianach, na przykład muślinu, lub dzianina. Sprawdzi się ona świetnie w przypadku kocyków cieńszych, na przykład do łóżeczka w okresie letnim lub jako okrycie w na wiosenno-letnie spacery. Dobrym pomysłem jest także zdobywający coraz większą popularność bambus. Kocyki bambusowe posiadają szereg wspaniałych właściwości, szczególnie ważnych dla noworodków, takich jak termoregulacja oraz wchłanianie wilgoci, która utrzymują z daleka od skóry niemowlęcia. Ponadto są antybakteryjne i grzybobójcze. A do tego miękkie i przytulne.

Kocyk dla dziecka na okres jesienno – zimowy z kolei może być wykonany na przykład z polaru lub bawełnianego weluru, zarówno w całości, jak i w postaci dodatkowej warstwy zapewniającej ciepło. Te modele sprawdzą się idealnie podczas jesienno – zimowych wyjść, a także jako nieco grubsze, zimowe kocyki. To także dobry pomysł na swego rodzaju matę do siedzenia na ziemi.  Kocyki ponadto mogą także stanowić ciekawą alternatywę dla dziecięcych kołderek. Najczęściej do łóżeczka. Tutaj prym wiodą wyroby bawełniane z jednej strony, z cieplejszymi materiałami z drugiej (na przykład z bawełnianym polarem lub zdobywającym coraz większą popularność minky). Nadadzą się one również do kołyski, wózka czy koszów Mojżesza. Bardzo często można je spotkać w kompletach – sprzedawane razem z poduszeczkami. Dobrze jest także przyjrzeć się ewentualnemu  wypełnieniu kocyka – powinno być one bezwzględnie antyalergiczne. 

 Kocyk dla dziecka, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kocyk dla dziecka to przede wszystkim materiał i to on jest najważniejszy. Ale opłaca się (i to dosłownie) optymalnie dobrać także jego rozmiar. Rozmiary kocyków są najczęściej standaryzowane i występują głównie w dwóch odmianach:  75 × 60 cm i 75 × 100 cm. Mniejsze oczywiście przeznaczone są dla niemowląt, większe dla nieco większych smyków. Te drugie posłużą nam dłużej, ale pierwsze także bezwzględnie należy posiadać, bo przenoszenie niemowlaka w większym kocyku może grozić jego wypadnięciem. Spotkać się można także z rozmiarami  120 × 120 cm czy 120 × 150 cm, które posłużą nawet większym dzieciom. Generalnie kocyki nawet po wyrośnięciu z nich pociech, mogą posłużyć w domu do innych celów. To także jedna z ich wielu zalet. Warto zwrócić uwagę także na wzór i barwienia, szczególnie jeśli chcemy dobrać wyprawkę malucha w konkretnym stylu lub kolorze. Tutaj także ważna jest naturalność. Im kolory bardziej neutralne, tym mniej farb w ogóle. Pstrokacizny i ostre kolory to zazwyczaj materiał głęboko nasycony barwnikiem. Zawsze najlepiej sprawdzić czy użyte farby posiadają wymagane atesty i certyfikaty. 

Dodaj komentarz