Poduszki dla niemowlaków, praktyczne, bezpieczne i rozwijające

Opublikowano Kategoria: Niemowlę, Pokój maluszka

Poduszki dla niemowlaków to temat nieco kontrowersyjny. Lekarze pediatrzy w najwcześniejszym okresie życia doradzają raczej leżenie maluszka płasko, z głową ułożoną na podłożu. Z kolei wielu rodziców, udzielających się na forach internetowych i mediach społecznościowych, twierdzi, że to mit. W mediach można znaleźć wiele dyskusji oraz informacji popierających lub obalających argumenty obu stron. Jak jest naprawdę? Jaki wpływ ma poduszka na małe dziecko i czy można z niej bezpiecznie korzystać? A jeśli tak, to jaki rodzaj poduszki dla niemowlaków powinniśmy nabyć?

Poduszki dla niemowlaków, bo sen każdego dziecka to sprawa indywidualna

Czy poduszki dla niemowlaków mogą mieć znaczący wpływ na jakość snu oraz zdrowie naszego malca? Szukając odpowiedzi na to pytanie trzeba najpierw zdać sobie sprawę z różnicy pomiędzy snem małego dziecka, a snem dorosłego człowieka. Przede wszystkim noworodek spędza w tym stanie dużo więcej czasu niż dorosły. Może się zdarzyć, że nawet 16 – 20 godzin w ciągu doby. W początkowym okresie niemowlak nie odróżnia nawet dnia od nocy; może zasypiać i budzić się nawet kilkanaście razy w ciągu kilkudziesięciu minut. To, co w przypadku stosowania poduszki jest najbardziej istotne, to układ ciała maluszka oraz proporcje jego ciała. Śpi on długo w jednej pozycji, co powoduje, że w porównaniu z dorosłym człowiekiem, pracują u niego inne mięśnie, inne jest napięcie mięśniowe, koordynacja nerwowo-mięśniowa oraz inna praca młodziutkiego układu kostnego. Z tych powodów świadomy rodzic powinien do snu swego dziecka podejść ze szczególną troską. Niedopilnowanie tej kwestii może mieć wydatny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny naszego smyka. 

Poduszki dla niemowlaków, bezpieczny komfort snu

Specjaliści radzą by poduszki dla niemowlaków wyłączyć ze snu dziecka aż do drugiego roku życia. I mówią to zazwyczaj jednocześnie z poradą, by w łóżeczku smyka nie pozostawiać żadnych przedmiotów dla uniknięcia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Po mniej więcej roku dziecko przestaje spać tylko w jednej pozycji, rusza się i wtedy pojawia się możliwość podłożenia mu poduszeczki. Ale nie każdej. Zdecydowanie musi to być poduszka płaska i bardzo dobrze dopasowana do wyjątkowej anatomii dziecka. Lepiej w ogóle unikać modeli tradycyjnych, nawet płaskich. Dużo bardziej wskazane będą poduszki ergonomiczne. Są ono dużo bardziej elastyczne, miękkie i hipoalergiczne. Dobrze dopasują się do kształtu i wymiarów naszego malucha. Pomogą uniknąć niepotrzebnych wygięć czy naprężeń. Specjalnie wyprofilowane poduszki tego typu przybiorą pod wpływem nacisku odpowiedni kształt, który pomoże w uzyskaniu prawidłowej pozycji dziecka podczas snu. Zapewnią też komfort samego snu i wypoczynku.

Poduszki dla niemowlaków i ewentualne zagrożenia z nimi związane

Poduszki dla niemowlaków mogą też nieść ze sobą pewne niebezpieczeństwa, ale przy odpowiednim ich stosowaniu, stosunkowo łatwo ich uniknąć. Największym zagrożeniem będzie z pewnością nienaturalne wygięcie szyi. To jednak powstaje głównie wtedy, kiedy dziecko spędza dużo czasu na poduszce niewłaściwej. Wygięcie może skutkować bólem, a w dalszej perspektywie – nawet problemami kostnymi czy neurologicznymi. Niebezpieczne mogą być również części składowe poduszki. Na przykład duże, twarde lub miękkie elementy wystające. A także wszelakie ozdobniki w postaci guzików, kokardek, wstążeczek, czy zameczków.  Poduszka może być również zbyt duża lub zbyt miękka, a to może spowodować, że maluszek zakryje sobie nią twarz i usta. Konsekwencji czegoś takiego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wreszcie – poduszka może w łóżeczku niemowlaka powodować takie same zagrożenia, jak każdy inny przedmiot w nim pozostawiony. Na przykład misie , kocyki, przytulanki czy pieluszki tetrowe. Najczęstszą przyczyną SIDS (Sudden Infant Death Syndrome – zespół nagłej śmierci łóżeczkowej) są według niezależnych statystyk właśnie pozostawione w łóżeczkach zbędne przybory. W tym także poduszki. 

Poduszki dla niemowlaków, stosować czy nie stosować?

A zatem czy poduszki dla niemowlaków to dobry pomysł i użyteczna rzecz? Najlepiej podejść do sprawy indywidualnie i obserwować czy obcowanie z nimi sprawia dziecku przyjemność. Po upłynięciu pierwszego roku życia maluszka, płaską poduszkę można testowo brzdącowi podkładać. Jeśli będzie mu wygodnie, okaże nią zainteresowanie i widocznie będzie na nią gotowy – nie ma żadnych przeciwwskazań. Warto jednak na jej wybór poświęcić trochę czasu i optymalnie dobrać ją do rozmiarów ciała naszej pociechy. Odpowiednio dobrana poduszka wspomoże nawet jej  rozwój. Oczywiście to, że powinna być ona płaska nie ulega żadnej wątpliwości. Współczesny rynek oferuje jednak więcej. Poduszka musi być miękka, delikatna i przede wszystkim naturalna. Żadnych sztucznych materiałów! Przewiewność i bezpieczeństwo to podstawa. Najlepsze będą wersje bawełniane lub muślinowe. Oprócz nieinwazyjnego materiału, bezpiecznego dla dziecięcej skóry, będą one trwałe oraz łatwe w praniu w niskich temperaturach. Warto także, żeby poduszeczka była praktyczna i oprócz spełniania swego zadania w łóżeczku lub kołysce, nadawała się także do zabrania na spacery z wózkiem. 

Dodaj komentarz