Strona główna Dziecko

Tutaj jesteś

Dziecko Najlepsze książeczki dla dwulatka

Najlepsze książeczki dla dwulatka – co rozwija wyobraźnię dziecka?

Data publikacji: 2025-05-16 Data aktualizacji: 2025-05-21

Wspólne czytanie z maluchem to coś znacznie więcej niż przyjemny rytuał przed snem. To także sposób na rozwój wyobraźni, poszerzanie słownictwa i budowanie relacji. Już od najmłodszych lat warto sięgać po książeczki dopasowane do etapu rozwoju dziecka – nie tylko po to, by rozbudzić jego ciekawość świata, ale też by wspierać jego emocjonalny, językowy i poznawczy rozwój. Dla dwulatków idealne są książki proste w formie, z kolorowymi ilustracjami, rymowanymi tekstami, a także elementami interaktywnymi, które angażują zmysły. Oto propozycje wyjątkowych tytułów, które nie tylko bawią, ale i rozwijają.

10 ciekawych i rozwijających książeczek dla dwulatka

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępnych jest setki, a nawet tysiące książeczek dla dwulatka, które zachęcają kolorowymi okładkami, ciekawymi ilustracjami i prostą formą. Wart wiedzieć więc jakie pozycje wybrać, aby zapewnić dziecku rozwój i zaciekawić go na dłuższą chwilę.

„Smacznego, żyrafiątko!” – Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki

Książeczka autorstwa Nathalie Choux, to piękna i przemyślana pozycja z ruchomymi elementami, które zachęcają dziecko do aktywnego oglądania. Prosty tekst opowiada o codziennych czynnościach małej żyrafy, dzięki czemu maluchy mogą utożsamiać się z bohaterką i rozwijać empatię. Seria „Pierwsze bajeczki” to doskonałe wprowadzenie do literatury – uczy, bawi i wspiera rozwój manualny oraz spostrzegawczość.

„Basia i Misiek Zdzisiek. Gdzie jest małpka?”

Zofia Stanecka, Marianna Oklejak postarały się, aby zabrać malucha w świat wyobraźni. Ta pozycja to książka wodna, która zmienia się dzięki kontaktowi z wodą – białe pola po zamalowaniu ujawniają ukryte rysunki. Angażuje dziecko w aktywną zabawę, pobudza ciekawość i w naturalny sposób ćwiczy koordynację ręka–oko. Szukanie małpki to także okazja do ćwiczenia logicznego myślenia i koncentracji.

„Hela sama jeździ na rowerze”

Książka autorstwa Kamili Gurynowicz o pokonywaniu trudności, wzmacniająca pewność siebie i samodzielność. Napisana przez psycholożkę, trafia w emocjonalne potrzeby małych dzieci, które właśnie uczą się radzenia sobie z porażkami i sukcesami. Obecność wspierających rodziców w historii pokazuje wartość relacji i daje maluchom poczucie bezpieczeństwa.

„Pierwsze zapachy. Moja pachnąca książeczka z kolorami”

To pozycja sensoryczna stworzona przez Mr Iwi, która poza nauką kolorów oferuje stymulację węchową – coś, czego nie znajdziemy w każdej książce. Dzięki zapachom, dziecko uczy się przez zmysły i lepiej zapamiętuje nowe informacje. To świetna książka wspierająca rozwój mowy i pojęć związanych z otaczającym światem.

„Mała Britannica. Encyklopedia dla dzieci ciekawych świata”

Choć to propozycja bardziej informacyjna, napisana jest prostym językiem z dźwięcznymi słowami, co sprawia, że dzieci słuchają jej z zainteresowaniem. Książka autorstwa Sally Symes pobudza wyobraźnię, inspiruje pytania i zaprasza do pierwszych prób zrozumienia skomplikowanego świata w bardzo przystępnej formie.

„Do kąpieli, króliczku” – Jörg Mühle

Jörg Mühle to kreatywny rysownik i autor książek dla dzieci, który stawia na prostotę i piękne ilustrację. Łatwy tekst, uroczy bohater i aktywizująca forma – dziecko ma realny wpływ na to, co dzieje się w książce. Może „umyć” króliczka, wytrzeć go i przygotować do snu. Ta forma zabawy poprzez książkę pomaga oswoić codzienne rytuały, które nie zawsze są łatwe dla maluchów. Dodatkowo wspiera rozwój emocjonalny i poczucie sprawczości.

„Dobranoc, Muminku”

Ciepła, pełna uroku opowieść z ukochanymi bohaterami. Tove Jansson stworzył dzieło, które pomaga wyciszyć się przed snem, dotyka emocji dziecka i pokazuje, że każdy czasem się boi, ale też że zawsze można znaleźć drogę do spokojnego snu. Książka zachęca dzieci do mówienia o swoich uczuciach i problemach – to ważne w tym wieku.

„Jesteśmy bezpieczni. Krok po kroku”

Patrycja Wojtkowiak-Skóra jest autorką książeczki, która edukuje już od najmłodszych lat. Dwulatki są już bardzo ciekawe świata, ale nie rozumieją jeszcze zasad bezpieczeństwa. Ta książka w formie rymowanej opowieści w przystępny sposób uczy, jak zachowywać się na drodze, w domu czy podczas zabawy. To doskonałe narzędzie do rozmowy z dzieckiem o codziennych sytuacjach.

„Książeczka sensoryczna: Milusińscy na wsi”

Książeczka autorstwa Elżbiety Korolkiewicz z futerkami do głaskania to dla dziecka fascynujące doświadczenie. Dotyk różnych faktur uczy rozpoznawania i różnicowania bodźców, wspiera integrację sensoryczną i rozwija zmysły. Dodatkowo wzbogaca słownictwo związane ze zwierzętami i ich młodymi.

„Lokomotywa. Moje pierwsze bajeczki”

Klasyka dziecięcej literatury wybitnego pisarza Juliana Tuwima w wersji dostosowanej do malucha – krótka forma, rytm, rym i znane słowa budują wrażliwość językową. To doskonały wstęp do dalszego poznawania poezji i rozwijania pamięci słuchowej.

Jak książeczki rozwijają malucha?

Każda z wymienionych pozycji łączy wartościową treść z atrakcyjną formą – kolorowymi ilustracjami, rymami, interaktywnością czy sensoryką. Dla dwulatka książka to nie tylko źródło wiedzy, ale przede wszystkim narzędzie do zabawy, kontaktu z dorosłym i odkrywania świata wszystkimi zmysłami. 

Dobrze dobrane książeczki wspierają rozwój mowy, uczą nowych pojęć, rozwijają pamięć i koncentrację, a także pomagają lepiej rozumieć emocje i codzienne sytuacje. To pierwszy krok w stronę samodzielności, empatii i ciekawego spojrzenia na świat – wszystko zaczyna się od wspólnego czytania.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mojemalenstwo.com.pl

Hej! Witamy na naszym blogu. Jesteśmy aktywnymi rodzicami, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Znajdziesz u nas masę inspiracji na dobre wykorzystanie wolnego czasu, porady rodzicielskie, informacje o rozwoju i zdrowiu dziecka, a także lifestylowe wstawki. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?